2023 kończę z wynikiem 24 książek na liczniku – tym razem wszystkie przeczytałam, choć miałam kilka podejść i do audiobooków, żadnego jednak nie skończyłam. Non-fiction stanowiło prawie połowę wszystkich moich lektur, a przeważającą większością na liście są polscy autorzy i autorki.
Ten rok okazał się wyjątkowo dobry czytelniczo. I nie mówię tu o liczbie książek (choć i ta mnie satysfakcjonuje), co ich jakości. Trafiłam właściwie na same dobre publikacje – do tego stopnia, że trudno mi było ułożyć podium. W zasadzie tylko jedna książka mnie rozczarowała, a były to wspomnienia Elżbiety Piętak o Jerzym Kukuczce i kręceniu filmu z jego ostatniej wyprawy. Cała reszta trzymała poziom, a nawet wręcz zachwycała.
W tym roku powróciłam do książek ze słowiańskimi motywami. Trochę w tym zasługa wydawnictwa Powergraph, bo zaproponowało mi patronat nad powieścią Justyny Hankus “Dwie i pół duszy”. Na fali tej lektury przeczytałam ponownie “Oberki do końca świata” Wita Szostaka i planuję powrót do “Baśni o wężowym sercu” Radka Raka. Z polecenia Marty Krajewskiej sięgnęłam też po “Taniec gór żywych” Adrianny Filimonowicz i do dzisiaj nie mogę się nadziwić, że o tej książce tak niewiele słychać: jest doskonała. Pozytywnym zaskoczeniem był również kryminał Moniki Litwinow pod tytułem “W gaju” – mimo szczerych chęci i sceptycyzmu nie miałam się do czego doczepić. Na koniec roku zachwyciła mnie “Tęsknica” Anny Sokalskiej – to jej najdojrzalsza powieść.
“Typowo” słowiańskich powieści przeczytałam siedem, ale znaczna część reportaży również wpisuje się w ten nurt.
Reportaż “Za tamtą górą” Antoniego Kroha zabrał mnie do świata Łemków. Jak się okazało – do świata zupełnie mi nieznanego. Z kolei “Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak opisywały rzeczywistość aż nadto mi znajomą (pisałam o niej na stronie Słowiańskości). W drugiej połowie roku rzuciłam się w “nurt odrzańsko-poniemiecki” i czytałam wszystko, co dotykało tego tematu. Zaczęłam od pobytu na Wolinie i książki “Wyspy Odzyskane” Piotra Oleksego, potem od razu połknęłam “Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i z niecierpliwością czekałam na “Odrzanię” Zbigniewa Rokity, która została najważniejszą książką roku (ta książka też dorobiła się artykułu na stronie Słowiańskości). Na fali tego zainteresowania przeczytałam jeszcze sobótczańskie wspomnienia Hansa-Georga Andersa pt. “Od Zobten do Sobótki” i zakupiłam ogromną publikę Grzegorza Hryciuka o przesiedleniach, ale ona jeszcze czeka na swoją kolej.
W ten nurt Kresów Zachodnich wpisał się też kryminał Marka Stelara pt. “Krzywda” – choć oczywiście ten wątek jest tylko tłem dla tajemniczego morderstwa. Niemniej, czytałam Stelara z przyjemnością (i z przyjemnością włóczyłam się po Nowym Warpnie, które opisał). Czytelniczą ucztą była nowa książka Jakuba Małeckiego, czyli “Sąsiednie kolory” – ten to umie pisać! Zachwycił mnie również reportaż Ziemowita Szczerka o Lwowie. W tym roku chciałabym sięgnąć po jego „Chama z kulą w głowie”.
Nie obyło się bez książek o górach, Północy i zimie. Nimi zaczynałam rok (“Harald” Birgera Amundsena) i nimi kończę: “Pochowani w niebie” Petera Zuckermana i Amanady Paddan to jedna z ostatnich przeczytanych w tym roku książek.
Najlepsze książki roku:
- “Odrzania” Z. Rokity
- “Taniec gór żywych” A. Filimonowicz
- “Dwie i pół duszy” J. Hankus
“Oberków” nie biorę pod uwagę, bo to był reread, to wciąż najważniejsza książka mojego życia. W tym roku wokół podium jest wyjątkowo ciasno.
Pełna lista przeczytanych książek:
- Birger Amundsen, “Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie”
- Ziemowit Szczerek, “Wymyślone miasto Lwów”
- Grzegorz Gajek, “Piast”
- Tomasz Duszyński, “Człowiek z celuloidu”
- Richard Morgan, “Zbudzone furie”
- Monika Litwinow, “W gaju”
- Jakub Małecki, “Sąsiednie kolory”
- Antoni Kroh, “Za tamtą górą”
- Joanna Kuciel-Frydryszak, “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”
- Justyna Hankus, “Dwie i pół duszy”
- “Kwiat paproci”
- Adrianna Filimonowicz, “Taniec gór żywych”
- Wit Szostak, “Oberki do końca świata”
- Marek Stelar, “Krzywda”
- Grzegorz Gajek, “Tofa”
- Piotr Oleksy, “Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”
- Karolina Kuszyk, “Poniemieckie”
- Zbigniew Rokita “Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”
- Zbigniew Rokita, “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”
- Hans-Georg Anders, “Od Zobten do Sobótki”
- Paulina Stróżańska, “Więcej niż nienawiść”
- Peter Zuckerman, Amanda Paddan, “Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2”
- Elżbieta Piętak, “Lhotse ‘89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki”
- Anna Sokalska, “Tęsknica”
W czytaniu:
- Hurley Rustad, “Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach”
- Wojciech Fabisiak, Krzysztof Popiński, Jakub Tyszkiewicz, Rościsław Żerelik, “Dzieje Sobótki”
- Jedna tajna, o której nie mogę mówić.