Czytelnicze podsumowanie 2023 roku

2023 kończę z wynikiem 24 książek na liczniku – tym razem wszystkie przeczytałam, choć miałam kilka podejść i do audiobooków, żadnego jednak nie skończyłam. Non-fiction stanowiło prawie połowę wszystkich moich lektur, a przeważającą większością na liście są polscy autorzy i autorki.

Ten rok okazał się wyjątkowo dobry czytelniczo. I nie mówię tu o liczbie książek (choć i ta mnie satysfakcjonuje), co ich jakości. Trafiłam właściwie na same dobre publikacje – do tego stopnia, że trudno mi było ułożyć podium. W zasadzie tylko jedna książka mnie rozczarowała, a były to wspomnienia Elżbiety Piętak o Jerzym Kukuczce i kręceniu filmu z jego ostatniej wyprawy. Cała reszta trzymała poziom, a nawet wręcz zachwycała.

W tym roku powróciłam do książek ze słowiańskimi motywami. Trochę w tym zasługa wydawnictwa Powergraph, bo zaproponowało mi patronat nad powieścią Justyny Hankus “Dwie i pół duszy”. Na fali tej lektury przeczytałam ponownie “Oberki do końca świata” Wita Szostaka i planuję powrót do “Baśni o wężowym sercu” Radka Raka. Z polecenia Marty Krajewskiej sięgnęłam też po “Taniec gór żywych” Adrianny Filimonowicz i do dzisiaj nie mogę się nadziwić, że o tej książce tak niewiele słychać: jest doskonała. Pozytywnym zaskoczeniem był również kryminał Moniki Litwinow pod tytułem “W gaju” – mimo szczerych chęci i sceptycyzmu nie miałam się do czego doczepić. Na koniec roku zachwyciła mnie “Tęsknica” Anny Sokalskiej – to jej najdojrzalsza powieść.

“Typowo” słowiańskich powieści przeczytałam siedem, ale znaczna część reportaży również wpisuje się w ten nurt.

Reportaż “Za tamtą górą” Antoniego Kroha zabrał mnie do świata Łemków. Jak się okazało – do świata zupełnie mi nieznanego. Z kolei “Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak opisywały rzeczywistość aż nadto mi znajomą (pisałam o niej na stronie Słowiańskości). W drugiej połowie roku rzuciłam się w “nurt odrzańsko-poniemiecki” i czytałam wszystko, co dotykało tego tematu. Zaczęłam od pobytu na Wolinie i książki “Wyspy Odzyskane” Piotra Oleksego, potem od razu połknęłam “Poniemieckie” Karoliny Kuszyk i z niecierpliwością czekałam na “Odrzanię” Zbigniewa Rokity, która została najważniejszą książką roku (ta książka też dorobiła się artykułu na stronie Słowiańskości). Na fali tego zainteresowania przeczytałam jeszcze sobótczańskie wspomnienia Hansa-Georga Andersa pt. “Od Zobten do Sobótki” i zakupiłam ogromną publikę Grzegorza Hryciuka o przesiedleniach, ale ona jeszcze czeka na swoją kolej.

W ten nurt Kresów Zachodnich wpisał się też kryminał Marka Stelara pt. “Krzywda” – choć oczywiście ten wątek jest tylko tłem dla tajemniczego morderstwa. Niemniej, czytałam Stelara z przyjemnością (i z przyjemnością włóczyłam się po Nowym Warpnie, które opisał). Czytelniczą ucztą była nowa książka Jakuba Małeckiego, czyli “Sąsiednie kolory” – ten to umie pisać! Zachwycił mnie również reportaż Ziemowita Szczerka o Lwowie. W tym roku chciałabym sięgnąć po jego „Chama z kulą w głowie”.

Nie obyło się bez książek o górach, Północy i zimie. Nimi zaczynałam rok (“Harald” Birgera Amundsena) i nimi kończę: “Pochowani w niebie” Petera Zuckermana i Amanady Paddan to jedna z ostatnich przeczytanych w tym roku książek.

Najlepsze książki roku:

  1. “Odrzania” Z. Rokity
  2. “Taniec gór żywych” A. Filimonowicz
  3. “Dwie i pół duszy” J. Hankus

“Oberków” nie biorę pod uwagę, bo to był reread, to wciąż najważniejsza książka mojego życia. W tym roku wokół podium jest wyjątkowo ciasno.

Pełna lista przeczytanych książek:

  1. Birger Amundsen, “Harald. Czterdzieści lat na Spitsbergenie”
  2. Ziemowit Szczerek, “Wymyślone miasto Lwów”
  3. Grzegorz Gajek, “Piast”
  4. Tomasz Duszyński, “Człowiek z celuloidu”
  5. Richard Morgan, “Zbudzone furie”
  6. Monika Litwinow, “W gaju”
  7. Jakub Małecki, “Sąsiednie kolory”
  8. Antoni Kroh, “Za tamtą górą”
  9. Joanna Kuciel-Frydryszak, “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”
  10. Justyna Hankus, “Dwie i pół duszy”
  11. “Kwiat paproci”
  12. Adrianna Filimonowicz, “Taniec gór żywych”
  13. Wit Szostak, “Oberki do końca świata”
  14. Marek Stelar, “Krzywda”
  15. Grzegorz Gajek, “Tofa”
  16. Piotr Oleksy, “Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”
  17. Karolina Kuszyk, “Poniemieckie”
  18. Zbigniew Rokita “Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”
  19. Zbigniew Rokita, “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”
  20. Hans-Georg Anders, “Od Zobten do Sobótki”
  21. Paulina Stróżańska, “Więcej niż nienawiść”
  22. Peter Zuckerman, Amanda Paddan, “Pochowani w niebie. Niezwykła historia Szerpów i największej tragedii na K2”
  23. Elżbieta Piętak, “Lhotse ‘89. Ostatnia wyprawa Jerzego Kukuczki”
  24. Anna Sokalska, “Tęsknica”

W czytaniu:

  1. Hurley Rustad, “Zagubiony w Dolinie Śmierci. Obsesja i groza w Himalajach”
  2. Wojciech Fabisiak, Krzysztof Popiński, Jakub Tyszkiewicz, Rościsław Żerelik, “Dzieje Sobótki”
  3. Jedna tajna, o której nie mogę mówić.